Angel Invitational
Angel Invitational
September 21, 2019
Results By Wisconsin Runner Timing Systems www.wisconsinrunner.com
Overall Finish List - Girls
Girls Varsity
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 1099 Isabela Ross Oak Creek 18:53.8 6:06/M 10
2 2 545 Julia Neustedter Brookfield Central 19:37.0 6:20/M 11
3 3 705 Sophie Scopp Divine Savior Holy Angels 19:39.2 6:20/M 11
4 4 533 Caroline Durham Brookfield Central 19:48.2 6:23/M 12
5 5 1466 Heaven Anderson Westosha Central 19:50.5 6:24/M 12
6 6 812 Tara Braun Kettle Moraine 20:00.9 6:27/M 9
7 7 932 Sophie Moravec Martin Luther 20:15.8 6:32/M 10
8 8 1181 Bethany Stacey Port Washington 20:23.8 6:35/M 11
9 9 1852 Eileen Tocco Menomonee Falls 20:39.2 6:40/M 12
10 10 1051 Julie Heinrichs New Berlin Eisenhower 20:47.5 6:42/M 11
11 11 931 Jordan Koepke Martin Luther 20:50.9 6:44/M 11
12 12 713 Sylvia Hansen Gillett 20:51.4 6:44/M 11
13 13 977 Peyton Weiss Milwaukee King 20:51.9 6:44/M 10
14 14 718 Ryann Wagner Gillett 20:54.9 6:45/M 10
15 15 1278 Katie Keller South Milwaukee 20:59.8 6:46/M 11
16 16 1183 Braeya Thomas Port Washington 21:00.2 6:47/M 9
17 17 540 Ryann Locante Brookfield Central 21:04.5 6:48/M 12
18 18 549 Katherine Schmidt Brookfield Central 21:05.6 6:48/M 10
19 19 1932 Jennie Sweede Mukwonago 21:05.8 6:48/M 11
20 20 697 Maura Reardon Divine Savior Holy Angels 21:07.6 6:49/M 12
21 21 530 Claire Cooney Brookfield Central 21:09.8 6:50/M 11
22 22 1270 Susanna Bernovich South Milwaukee 21:19.5 6:53/M 11
23 23 1920 Eva Koos Mukwonago 21:19.6 6:53/M 9
24 24 814 Ava Craven Kettle Moraine 21:26.0 6:55/M 11
25 25 1182 Mira Stimac Port Washington 21:26.4 6:55/M 11
26 26 1062 Alyssa Uhl New Berlin Eisenhower 21:26.5 6:55/M 10
27 27 1056 Abby Motz New Berlin Eisenhower 21:30.9 6:56/M 9
28 28 954 Maragaret Froh Milwaukee King 21:35.4 6:58/M 12
29 29 1101 Brooke St. Germaine Oak Creek 21:39.1 6:59/M 11
30 30 605 Morga Ramsey Catholic Central 21:47.6 7:02/M 10
31 31 951 Findlay Drabant Milwaukee King 21:47.6 7:02/M 10
32 32 1095 Lauren Jacobs Oak Creek 21:51.0 7:03/M 9
33 33 1215 Olivia Pitrof Racine Horlick 21:52.9 7:04/M 12
34 34 1328 Karly Martinez Union Grove 21:53.0 7:04/M 11
35 35 1371 Erin Janiszewski Waukesha North 21:54.5 7:04/M 10
36 36 702 Haddon Russell Divine Savior Holy Angels 22:05.4 7:08/M 9
37 37 665 Ximena Cardenas Divine Savior Holy Angels 22:08.6 7:09/M 10
38 38 678 Addie Grogan Divine Savior Holy Angels 22:09.7 7:09/M 10
39 39 1933 Avery Tolbert Mukwonago 22:13.7 7:10/M 11
40 40 1321 Riley Calouette Union Grove 22:14.4 7:10/M 12
41 41 554 Ella VanderBloemen Brookfield Central 22:15.0 7:11/M 11
42 42 669 Gracee Dunne Divine Savior Holy Angels 22:15.5 7:11/M 12
43 43 725 Maya Herzog Kenosha Bradford/Reuther 22:15.8 7:11/M 11
44 44 600 Bernadette Frisch Catholic Central 22:15.8 7:11/M 10
45 45 1055 Sophia Melnyk New Berlin Eisenhower 22:27.5 7:15/M 10
46 46 543 Lexi Milton Brookfield Central 22:31.7 7:16/M 10
47 47 1184 Clare Woods Port Washington 22:34.0 7:17/M 10
48 48 1173 Emma Kaza-James Port Washington 22:34.8 7:17/M 9
49 49 952 Zoe Elko Milwaukee King 22:35.1 7:17/M 12
50 50 715 Cheyenne Krueger Gillett 22:35.4 7:17/M 9
51 51 1476 Arianna Eiler Westosha Central 22:37.3 7:18/M 10
52 52 1370 Marleah Hilger Waukesha North 22:37.6 7:18/M 12
53 53 966 Hannah Olenchek Milwaukee King 22:38.6 7:18/M 12
54 54 732 Kalia Stibeck Kenosha Bradford/Reuther 22:43.5 7:20/M 9
55 55 854 Abigail Poehlman Kettle Moraine Lutheran 22:49.3 7:22/M 10
56 56 621 Faith Konzak Cedar Grove-Belgium 22:52.1 7:23/M 9
57 57 1837 Caroline Benson Menomonee Falls 22:54.7 7:23/M 11
58 58 1139 Abby Collura Pius XI Catholic 22:55.3 7:24/M 11
59 (< 5) 1124 Ally Czeshinski Palmyra-Eagle 22:58.2 7:25/M 11
60 59 1752 Marlee Nichols Burlington 23:00.5 7:25/M 10
61 60 1057 Emily Oelschlager New Berlin Eisenhower 23:03.7 7:26/M 12
62 61 1177 Abbey Lotz Port Washington 23:07.7 7:28/M 9
63 62 714 Alaina Herzog Gillett 23:08.8 7:28/M 10
64 63 1063 Delaney Vu New Berlin Eisenhower 23:12.1 7:29/M 10
65 (< 5) 501 Karlie Meyer Aquinas 23:13.3 7:29/M 11
66 64 1848 Ava Sardina Menomonee Falls 23:13.6 7:30/M 9
67 65 728 Abigail Plebanek Kenosha Bradford/Reuther 23:16.1 7:30/M 11
68 66 716 Angela Mosconi Gillett 23:16.5 7:30/M 10
69 67 1171 Emma Goodman Port Washington 23:17.0 7:31/M 11
70 68 896 Ellie Roeglin Lake Country Lutheran 23:17.9 7:31/M 12
71 69 1092 Jada Furka Oak Creek 23:18.0 7:31/M 9
72 70 1217 Josie Weisensel Racine Horlick 23:21.4 7:32/M 10
73 71 1923 Amy Neidhold Mukwonago 23:21.7 7:32/M 10
74 72 618 Anna Claerbaut Cedar Grove-Belgium 23:21.8 7:32/M 12
75 73 1927 Addison (Addi) SacharsMukwonago 23:23.5 7:33/M 9
76 74 729 Shelby Prince Kenosha Bradford/Reuther 23:24.8 7:33/M 9
77 75 1216 Miranda Svacina Racine Horlick 23:25.2 7:33/M 11
78 76 811 Josie Braun Kettle Moraine 23:27.1 7:34/M 12
79 77 1329 Shannon Mulligan Union Grove 23:27.4 7:34/M 11
80 78 848 Savannah Huckstorf Kettle Moraine Lutheran 23:29.3 7:35/M 11
81 79 676 Felicity Giampietro Divine Savior Holy Angels 23:32.1 7:36/M 9
82 80 761 Sydney Anderson Kenosha Christian Life 23:33.0 7:36/M 12
83 81 957 Maya Groser Milwaukee King 23:38.3 7:38/M 11
84 82 622 Lyndsay Sass Cedar Grove-Belgium 23:41.0 7:38/M 10
85 83 1483 Kelsi Santos Westosha Central 23:41.9 7:39/M 11
86 84 601 Elsie Kmecak Catholic Central 23:45.8 7:40/M 9
87 85 1097 Lena Manassra Oak Creek 23:46.7 7:40/M 12
88 86 1850 Paige Stevenson Menomonee Falls 23:47.4 7:40/M 12
89 87 894 Ava Payne Lake Country Lutheran 23:48.9 7:41/M 12
90 88 730 Cecilia Quevedo Kenosha Bradford/Reuther 23:49.8 7:41/M 12
91 89 1277 Genevieve Kell South Milwaukee 23:49.9 7:41/M 11
92 90 1938 Kaylin Videkovich Mukwonago 23:52.5 7:42/M 12
93 91 1093 Ashley Hanel Oak Creek 23:53.5 7:42/M 11
94 92 1275 Vivian Grossman South Milwaukee 23:55.4 7:43/M 12
95 93 837 Shelby Suhr Kettle Moraine 24:03.1 7:46/M 12
96 94 928 Mariana Brick Martin Luther 24:06.2 7:47/M 11
97 95 1287 Kayla Solomon South Milwaukee 24:07.3 7:47/M 11
98 96 1288 Julia Strasser South Milwaukee 24:09.2 7:48/M 11
99 97 930 Thea Jurss Martin Luther 24:09.4 7:48/M 11
100 98 623 Cheyenne Simonet Cedar Grove-Belgium 24:11.2 7:48/M 11
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade
101 99 1322 Solomyn Collen Union Grove 24:13.8 7:49/M 12
102 100 1841 Emily Hansen Menomonee Falls 24:15.9 7:50/M 10
103 101 846 Rachel Frey Kettle Moraine Lutheran 24:24.1 7:52/M 11
104 102 1212 Ariana Molina Racine Horlick 24:25.6 7:53/M 10
105 103 950 Catherine Carroll Milwaukee King 24:26.9 7:53/M 11
106 104 850 Carissa Kneser Kettle Moraine Lutheran 24:30.3 7:54/M 11
107 105 1152 Sydney Nicholls Pius XI Catholic 24:36.3 7:56/M 12
108 106 838 Dana Valdez Kettle Moraine 24:39.7 7:57/M 9
109 107 1908 Kada Grabowski Mukwonago 24:41.7 7:58/M 11
110 108 849 Daphne Jacak Kettle Moraine Lutheran 24:44.5 7:59/M 11
111 109 1426 Abby Marek West Allis Hale 24:45.6 7:59/M 10
112 110 858 Peyton Weber Kettle Moraine Lutheran 24:48.7 8:00/M 12
113 111 1151 Claire Mueller Pius XI Catholic 24:50.5 8:01/M 12
114 112 1473 Jordan Dahlberg Westosha Central 24:53.0 8:02/M 12
115 113 1143 Taylor Harris Pius XI Catholic 24:56.5 8:03/M 12
116 114 822 Macy Holzhauer Kettle Moraine 24:56.6 8:03/M 12
117 115 891 Elise Leapley Lake Country Lutheran 24:57.7 8:03/M 12
118 116 1059 Abigail Schimmels New Berlin Eisenhower 24:58.5 8:03/M 12
119 117 892 Maddie Nelson Lake Country Lutheran 25:03.9 8:05/M 11
120 118 1477 Gina Grenyo Westosha Central 25:05.2 8:06/M 10
121 119 604 Summer Peterson Catholic Central 25:08.4 8:07/M 10
122 120 1745 Ella Clapp Burlington 25:10.9 8:07/M 9
123 121 933 Kathy Moreno Martin Luther 25:12.6 8:08/M 11
124 122 809 Danielle Arnott Kettle Moraine 25:15.6 8:09/M 12
125 123 1271 Jada Castro South Milwaukee 25:16.4 8:09/M 11
126 124 1754 Karol Soto Burlington 25:17.2 8:09/M 11
127 125 1810 Shelby Dorth Living Word Lutheran 25:26.0 8:12/M 11
128 126 1211 Lizzy Hanstedt Racine Horlick 25:29.2 8:13/M 11
129 127 615 Greta Beernink Cedar Grove-Belgium 25:31.7 8:14/M 11
130 128 1366 Mya Baumer Waukesha North 25:33.5 8:15/M 11
131 129 1147 Carolyne Lara Pius XI Catholic 25:37.4 8:16/M 11
132 130 1091 Alivia Derks Oak Creek 25:39.6 8:17/M 10
133 131 1843 Haley Kanitz Menomonee Falls 25:39.7 8:17/M 10
134 132 1687 Sabrina Bomberg Whitewater 25:39.8 8:17/M 9
135 133 709 Amber Brehmer Gillett 25:40.2 8:17/M 10
136 (< 5) 1355 Elena Himmerich University Lake/Trinity Academy 25:43.2 8:18/M 10
137 134 1323 Hannah Gehrke Union Grove 25:45.5 8:19/M 11
138 (< 5) 1240 Olivia Rincon Racine St. Catherine's 25:50.1 8:20/M 11
139 135 1422 Ella Galaszewski West Allis Hale 25:50.7 8:20/M 10
140 136 1375 Alma Sandoval Waukesha North 25:56.2 8:22/M 12
141 137 1372 Abby Koboski Waukesha North 26:00.3 8:23/M 9
142 138 897 Sarah Roeglin Lake Country Lutheran 26:06.3 8:25/M 11
143 139 1142 Kathleen Hardy Pius XI Catholic 26:06.6 8:25/M 12
144 140 929 Lauren Jurss Martin Luther 26:10.3 8:27/M 12
145 141 1428 Andrea Ohman West Allis Hale 26:11.2 8:27/M 11
146 142 1748 Celia Inthamavong Burlington 26:17.5 8:29/M 11
147 143 1320 Noelle Bowers Union Grove 26:21.4 8:30/M 9
148 144 1430 Ellie Rau West Allis Hale 26:23.9 8:31/M 12
149 145 619 Natalie Davies Cedar Grove-Belgium 26:24.8 8:31/M 12
150 146 1326 Mady Lorey Union Grove 26:30.0 8:33/M 11
151 147 1424 Christina Liapis West Allis Hale 26:31.8 8:34/M 11
152 (< 5) 1125 Michaela Jones Palmyra-Eagle 26:36.4 8:35/M 11
153 148 711 Macy Franti Gillett 26:39.7 8:36/M 10
154 (< 5) 1126 Mady Nettesheim Palmyra-Eagle 26:51.3 8:40/M 11
155 149 616 Lily Brockman Cedar Grove-Belgium 26:55.0 8:41/M 12
156 150 1480 Jaden Morris Westosha Central 26:55.1 8:41/M 12
157 151 733 Sydney Swanson Kenosha Bradford/Reuther 26:56.0 8:41/M 12
158 152 856 Kyra Schopper Kettle Moraine Lutheran 26:57.9 8:42/M 9
159 153 1700 Sophie Walton Whitewater 27:04.5 8:44/M 10
160 154 1814 Alissa Luby Living Word Lutheran 27:14.0 8:47/M 10
161 (< 5) 1249 Rachel Klosiewski Saint Thomas More 27:17.3 8:48/M 11
162 155 1750 Payton Kretschmer Burlington 27:18.2 8:48/M 12
163 156 1475 Anastasia Doyle-Bruce Westosha Central 27:31.8 8:53/M 12
164 157 1816 Emma Upton Living Word Lutheran 27:38.3 8:55/M 11
165 (< 5) 1357 Grace Murphy University Lake/Trinity Academy 28:04.5 9:03/M 12
166 (< 5) 1250 Gabby Masarik Saint Thomas More 28:21.5 9:09/M 12
167 (< 5) 1889 Hayden Kraus Racine Lutheran 28:22.6 9:09/M 10
168 158 1695 Nikole Pelot Whitewater 28:47.0 9:17/M 11
169 159 1696 Morgan Stillwagon Whitewater 28:50.1 9:18/M 12
170 160 1693 Jenna Lee Whitewater 28:50.3 9:18/M 12
171 (< 5) 1356 Clare Murphy University Lake/Trinity Academy 29:21.9 9:28/M 9
172 (< 5) 1888 Camille Juga Racine Lutheran 29:49.1 9:37/M 11
173 161 1813 Carli Klenz Living Word Lutheran 29:51.5 9:38/M 9
174 (< 5) 1253 Savannah Wittig Saint Thomas More 29:52.9 9:38/M 11
175 (< 5) 1890 Sofia Luxem Racine Lutheran 29:54.5 9:39/M 12
176 162 1815 Aly Rautmann Living Word Lutheran 29:55.7 9:39/M 12
177 163 764 Anna Hendrick Kenosha Christian Life 30:42.9 9:54/M 11
178 (< 5) 1239 Jazmin Muro Racine St. Catherine's 30:44.1 9:55/M 11
179 164 766 Rachel Sheppard Kenosha Christian Life 31:25.5 10:08/M 10
180 165 767 Eliza Vandixhorn Kenosha Christian Life 31:57.8 10:19/M 10
181 166 607 Zoe Sassano Catholic Central 32:00.8 10:20/M 9
182 (< 5) 1354 Lucy Gutierrez University Lake/Trinity Academy 37:20.5 12:03/M 11
183 167 762 Sherry Chen Kenosha Christian Life 37:21.3 12:03/M 12
Team Summary Report - Girls
Girls Varsity
Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*
1 Brookfield Central 62 2 4 17 18 21 41 46
Top 5 Times: 1:42:45.3
2 Divine Savior Holy Angels 134 3 20 36 37 38 42 79
Top 5 Times: 1:47:10.8
3 Port Washington 144 8 16 25 47 48 61 67
Top 5 Times: 1:47:59.4
4 New Berlin Eisenhower 168 10 26 27 45 60 63 116
Top 5 Times: 1:49:16.2
5 Milwaukee King 174 13 28 31 49 53 81 103
Top 5 Times: 1:49:28.7
6 Gillett 204 12 14 50 62 66 133 148
Top 5 Times: 1:50:47.1
7 Oak Creek 216 1 29 32 69 85 91 130
Top 5 Times: 1:49:28.8
8 Mukwonago 225 19 23 39 71 73 90 107
Top 5 Times: 1:51:24.5
9 Kettle Moraine 305 6 24 76 93 106 114 122
Top 5 Times: 1:53:36.9
10 South Milwaukee 313 15 22 89 92 95 96 123
Top 5 Times: 1:54:12.1
11 Menomonee Falls 316 9 57 64 86 100 131
Top 5 Times: 1:54:51.1
12 Kenosha Bradford/Reuther 324 43 54 65 74 88 151
Top 5 Times: 1:55:30.2
13 Martin Luther 330 7 11 94 97 121 140
Top 5 Times: 1:54:35.1
14 Westosha Central 369 5 51 83 112 118 150 156
Top 5 Times: 1:56:08.2
15 Union Grove 384 34 40 77 99 134 143 146
Top 5 Times: 1:57:34.4
16 Racine Horlick 406 33 70 75 102 126
Top 5 Times: 1:58:34.6
17 Cedar Grove-Belgium 435 56 72 82 98 127 145 149
Top 5 Times: 1:59:37.9
18 Catholic Central 443 30 44 84 119 166
Top 5 Times: 2:04:58.5
19 Kettle Moraine Lutheran 446 55 78 101 104 108 110 152
Top 5 Times: 1:59:57.7
20 Waukesha North 488 35 52 128 136 137
Top 5 Times: 2:02:02.2
21 Pius XI Catholic 516 58 105 111 113 129 139
Top 5 Times: 2:02:56.3
22 Lake Country Lutheran 525 68 87 115 117 138
Top 5 Times: 2:03:14.9
23 Burlington 600 59 120 124 142 155
Top 5 Times: 2:07:04.4
24 West Allis Hale 676 109 135 141 144 147
Top 5 Times: 2:09:43.5
25 Kenosha Christian Life 739 80 163 164 165 167
Top 5 Times: 2:35:00.6
26 Living Word Lutheran 759 125 154 157 161 162
Top 5 Times: 2:20:05.6
27 Whitewater 762 132 153 158 159 160
Top 5 Times: 2:19:11.8
Inc. Aquinas 1 finishers
Top 5 Times:
Inc. Palmyra-Eagle 3 finishers
Top 5 Times:
Inc. Racine Lutheran 3 finishers
Top 5 Times:
Inc. Racine St. Catherine's 2 finishers
Top 5 Times:
Inc. Saint Thomas More 3 finishers
Top 5 Times:
Inc. University Lake/Trinity Academy 4 finishers
Top 5 Times: